PATENT STRZELECKI - pytania i odpowiedzi
Co to jest Patent Strzelecki?
Patent strzelecki jest dokumentem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji do uprawiania sportu strzeleckiego. Patent jest wydawany bezterminowo przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego.
Jest on podstawą do uzyskania licencji strzelca sportowego (wydawanej na rok kalendarzowy). Gdy uzyskasz patent i licencję – będą one stanowiły „ważną przyczynę” do uzyskania pozwolenia na broń do celów sportowych.
Gdzie zdaje się egzamin na paten strzelecki?
Egzaminy na patent strzelecki są organizowane przez kluby sportowe, cyklicznie, kilka razy w roku. Możesz zdać egzamin w swoim klubie, lub wybrać inny w obrębie twojego województwa. Na portalu PZSS znajdziesz listę egzaminów oraz ich daty i miejsca. Będziesz mógł wybrać ten, który najlepiej Ci odpowiada i zapisać się poprzez portal.
Ile kosztuje egzamin na patent strzelecki
Koszt egzaminy na patent strzelecki jest niezwiązany ze stawkami klubowymi. Gdziekolwiek nie zapiszesz się na egzamin, opłata będzie taka sama – bezpośrednio wpłacona do PZSS przez portal. Obecnie wynosi:
– 400 pln za egzamin
– 60 pln za wydanie plastikowej legitymacji posiadacza patentu (opcjonalnie)
Do przystąpienia do egzaminu na patent strzeleckich musisz mieć aktualny wynik badania lekarza medycyny sportowej. Na naszej strzelnicy lekarz dostępny jest dla Ciebie w dniu egzaminu. Koszt badania to 100 pln – płatne bezpośrednio lekarzowi.
Jak przygotować się do egzaminy na patent strzelecki?
Każdy klub w inny sposób przygotowuje swoich klubowiczów do zdania patentu.
Jako klub, który stawia na edukację, staramy się przekazać Ci niezbędną wiedzę w takim zakresie, w jakim tego potrzebujesz.
Przygotowanie w TenClub składa się z:
- całodniowego kursu teoretycznego i praktycznego (10h)
- dostępu do platformy strzeleckiej z materiałami do ćwiczenia teorii oraz technikami strzeleckimi i propozycjami ćwiczeń
- indywidualnych spotkań, na których ćwiczyć z instruktorem niuanse strzelania z każdego typu broni.
- egzaminu próbnego
- zapoznania z obsługą i budową broni, z której będziesz korzystać na egzaminie.
Kursy do patentu odbywają się co miesiąc. Zapraszamy:
Jak wygląda egzamin na patent strzelecki?
Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Część teoretyczna to 20 minutowy test pisemny jednokrotnego wyboru. Test składa się z 10 pytań. Pierwsze 4 pytania to wiedza z zakresu UOBiA oraz przepisów wydanych na jej podstawie. Zawarte są tam również zasady bezpieczeństwa w sporcie strzeleckim. W tej części nie wolno popełnić żadnego błędu. Kolejne 6 pytań obejmują zagadnienia związane z regulaminami sportów strzeleckich, budowy i zasad działania broni przeznaczonej do celów sportowych oraz kodeksu karnego z zakresu dotyczącego broni palnej. W tej części można popełnić 1 błąd.
Część praktyczna to strzelanie po kolei z pistoletu, karabinu i strzelby.
Egzamin na naszej strzelnicy wygląda następująco:
Pistolet: postawa stojąca, odległość 25m, 5 strzałów. 4 z 5 przestrzelin muszą być w okręgu o średnicy 15cm.
Karabin: postawa leżąca, odległość 50m, 5 strzałów, 4 z 5 przestrzelin w okręgu o średnicy 5cm.
Strzelba: postawa stojąca, odległość co najmniej 10m, 5 strzałów, co najmniej 4 trafienia w cel reaktywny (gong).
Z jakiej broni będziesz strzelać na egzaminie na TenClub?
PISTOLET 22LR
TAURUS TX
PISTOLET 22LR
FN 150
KARABINEK 22LR
ROSSI 8122
KARABINEK 22LR
SAVAGE 64 prec.
STRZELBA
FABARM SDASS
Jak zapisać się na egzamin do patentu strzeleckiego?
Na egzamin zapisujesz się samodzielnie w następujących krokach:
Krok 1: zaloguj się do systemu informatycznego PZSS (portal.pzss.org.pl )
Login: podany adres e-mail przy składaniu deklaracji członkowskiej w danym klubie. Hasło: to twój numer PESEL. Będziesz mieć możliwość zmiany hasła po pierwszym logowaniu.
Krok 2: Sprawdź i ewentualnie uzupełnij brakujące dane.
W tym celu należy wejść w przycisk „Edytuj”, znajdujący się po prawej stronie Twojego profilu, na wysokości zdjęcia.
Krok 3: Zarejestruj się na egzamin na Patent Strzelecki wybierając w Menu opcje ” Licencje i Patenty” -> a następnie „Uzyskaj Patent”.
Krok 4: Teraz zdecyduj gdzie i kiedy chcesz zdawać egzamin i wybierz dogodną opcję z rozwijanej listy po przez naciśnięcie przycisku „Zapisz się”.
Krok 5: Na koniec pozostało Ci tylko dokonać opłaty za egzamin i opcjonalnie – wydanie legitymacji posiadacza Patentu w wersji plastikowej. Po wybraniu terminu i miejsca egzaminu, automatycznie zostaniesz przekierowany do płatności online. Tutaj też będziesz musiał zaznaczyć w jakim zakresie zdajesz egzamin, zaznaczając wybrane opcje: pistolet, karabin, strzelba.
Krok 6: Wygeneruj wniosek o nadanie patentu strzeleckiego. Wydrukuj go i przynieś do nas do podpisu przez kierownika.
Potwierdzimy na nim zaliczenie kursu przygotowawczego oraz staż klubowy.
Jakie są wymagania do Patentu strzeleckiego
Musisz:
- mieć ukończone 18 lat,
- przynależeć do klubu strzeleckiego i być wpisanym do bazy PZSS przez co najmniej miesiąc,
- odbyć szkolenie wstępne w klubie strzeleckim. Koszt na naszej strzelnicy to 450 pln
Kiedy mogę zdać patent strzelecki
Do egzaminu na patent strzelecki możesz podejść po minimum miesięcznym stażu w klubie sportowym.
Zdałem. Co dalej?
Cieszyć się:) Kolejne etapy do pozwolenia nie wymagają już zdawania czegokolwiek. Czeka Cię jednak kilka formalności.
Polski Związek Strzelectwa Sportowego nada Ci patent strzelecki. Jego numer pojawi się w portalu w zakładce „Licencje i Patenty”.
W kolejnym kroku będziesz mógł wystąpić o nadanie licencji zawodniczej. Pomożemy Ci w tym. Po tym już tylko badania (skierujemy Cię) i wniosek o wydanie pozwolenia na broń (damy wzór, pomożemy napisać).
Nie zdałem. Co dalej?
Staramy się zawsze przygotować naszych klubowiczów na 100 %, nie mniej jednak zdarzają się sytuację w których coś nie wychodzi i mimo bardzo przyjaznej atmosfery na naszej strzelnicy, zdającego „zjada” stres.
Jeśli nie zdasz za pierwszym razem, możesz podejść do poprawki, która kosztuje 200 zł i jest możliwa już po 5 dniach. Nie ma ograniczeń odnośnie liczby poprawek.
W przypadku
Z egzaminu możesz się wypisać bez konsekwencji do 24h przed końcem okresu rejestracyjnego. W takich przypadkach Związek zwróci wpłaconą na egzamin kwotę.
Jeśli mimo aktywnej rezerwacji nie pojawisz się na egzaminie, zostanie on uznany za niezaliczony, opłata przepadnie, a kolejne podejście będzie uznane za poprawkowe.
Co zrobić gdy nie mogę pojawić się na egzaminie?
Na 24 h przed terminem egzaminu masz możliwość rezygnacji bez ponoszenia żadnych konsekwencji. Dokonana opłata zostanie zwrócona.
Jeśli zapomnisz zgłosić swojej nieobecności lub zrobisz to zbyt późno, to opłata przepadnie, egzamin będzie miał status „niezaliczony”, a kolejne podejście będzie traktowane jako poprawka.
Masz dodatkowe pytania?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
tel. 603 945 859 lub 600 447 427